malowanieWykończenia

Sam na sam z tapetą

Remontując dom czy mieszkanie zwykle zatrudniamy fachowców. Tapetowanie to jedna z tych czynności, którą możemy wykonać sami.  Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy gwarantowana.

tapeta

Podłoże pod tapetę, musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego najpierw należy oczyścić je z pozostałości starych farb lub tapet. Przyda się do tego szpachelka oraz specjalny płyn, który łatwo i szybko usunie wszystkie rodzaje tapet z powierzchni ścian. Roztwór płynu nanosi się na tapetę równomierną warstwą za pomocą pędzla, szczotki lub metodą natryskową. Po odczekaniu około 15 minut można przystąpić do usuwania tapety. W przypadku tapet zmywalnych, przed zastosowaniem płynu powierzchnię należy przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym.

Po usunięciu starej tapety i oczyszczeniu podłoża, ewentualne drobne  pęknięcia i ubytki należy wyrównać przy użyciu białej uniwersalnej masy szpachlowej, do uzupełnienia większych – np. Zaprawa Wyrównująca Atlas. Gładkie podłoże, po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności, można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.

Ostatnią czynnością przygotowawczą jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą lub klejem do tapet rozcieńczonym w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Należy oczywiście pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazdek oraz usunięciu ze ściany gwoździ i wkrętów.

Na rynku dostępnych jest wiele dobrej klasy zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych klejów, których zastosowanie zależy od rodzaju tapety. Dlatego kupując go trzeba najpierw sprawdzić jaki rodzaj tapety będziemy przyklejać na ścianę.

tapeta-1Przed rozpoczęciem klejenia warto zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej o sposobie jego przygotowania i użycia. Generalnie, są dwie metody klejenia tapet:

[badlist]

  • tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę – dotyczy to tapet papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych oraz raufazy,
  • nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę – metoda stosowana w przypadku tapet na fizelinowym podkładzie; taki podkład zapewnia tapecie stabilność, pod wpływem kleju nie zmienia ona swojego wymiaru.

[/badlist]

W przypadku tradycyjnej metody, w zależności od nasiąkliwości tapet, pokrywa się je cieńszą bądź grubszą warstwą kleju. Po posmarowaniu całej powierzchni przygotowanego arkusza (brytu) należy tapetę złożyć posmarowanymi stronami do środka (tak, żeby na zgięciu nie powstał kant) i pozostawić na około 5-10 minut.

Tapetuje się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce, wówczas nie widać różnic na łączeniach. Zaczyna się zawsze od drzwi i okien. Pierwszy fragment tapety należy przyłożyć równo do uprzednio narysowanej na ścianie linii. Przyklejając tapetę do powierzchni ściany, należy docisnąć ją za pomocą wałka lub szczotki tak, aby pomiędzy podłożem a tapetą nie pozostały pęcherze powietrza. Kolejne pasy przykleja się jeden obok drugiego tak, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie, ani żeby nie było pomiędzy nimi odstępów. Ewentualna korekta ułożenia tapety jest możliwa w ciągu kilku minut.

 

 

Dodaj komentarz


Warning: Undefined array key 0 in /home/platne/serwer121547/public_html/autoinstalator/oscianach.pl/wordpress23618/wp-content/plugins/wp-google-analytics-scripts/wp-google-analytics-scripts.php on line 394